Trudności i wyzwania w procesie edukacyjnym dzieci ze społeczności romskiej, ukraińscy Romowie, historia społeczności romskiej przebywającej na terenie ogrodów działkowych przy ulicy Lechickiej, język(i) Romów w życiu publicznym i edukacji – te między innymi tematy zostaną poruszone podczas konferencji warsztatowej „Perspektywy i wyzwania w procesie integracji społeczności romskich”.
Organizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Odbędzie się ono 27 września 2024 r. w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 przy ulicy Mostowej.
Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami konferencji podzielą się:
- Karolina Kwiatkowska – kulturoznawczyni, członkini zarządu Stowarzyszenia Centralna Rada Romów w Polsce
- Paulina Krzysik i Nicolae Ciurar – asystenci edukacji dzieci romskich
- Elżbieta Mirga-Wójtowicz – animatorka kultury, politolożka, badaczka Ośrodka Badań nad Migracjami
- dr hab. Emilia Kledzik – adiunkt w Pracowni Komparatystki Literackiej i Kulturowej w Instytucie Filologii Polskiej i Klasycznej UAM
- Hubert Tubacki – doktorant w Zakładzie Antropologii Społecznej UAM
- Michał Ptak i Aleksandra Nowicka – pracownicy socjalni MOPR Poznań
- Tomasz Wicherkiewicz – socjolingwista, badacz języków mniejszościowych i rzadziej używanych, Instytut Orientalistyki, Zakład Polityki Językowej i Badań nad Mniejszościami.
Konferencja warsztatowa została objęta patronatem honorowym:
- Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Wojewody Wielkopolskiej
- Prezydenta Miasta Poznania.
Wydarzenie zostało sfinansowane z dotacji z budżetu państwa w ramach zadań Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030.