Pomożemy wyszukać

Eksperci o pomocy społecznej i społeczności romskiej

Baner konferencji

Podwórkowe twierdze, rozwój usług społecznych w samorządzie, wyzwania związane z uchodźcami z Ukrainy, integracja społeczna i obywatelska Romów w Polsce, wsparcie dzieci romskich w systemie oświaty – te między innymi tematy będą poruszane podczas konferencji, która odbywa się w Poznaniu.

Przez trzy dni, od 5 do 7 września 2022, Poznań gości uczestników konferencji, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej FORUM. Wezmą w niej udział pracownicy ośrodków pomocy z całego kraju, a wśród prelegentów będą przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Centralna Rada Romów w Polsce, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji czy MOPR-u

– Pierwszy dzień konferencji został poświęcony zagadnieniom związanym z pomocą społeczną – mówi Anna Krakowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. – Nasze pracownice opowiedzą, jak w praktyce wygląda aktywizowanie lokalnych społeczności.

W programie jest też na przykład panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, dotyczący wyzwań i perspektyw wsparcia obywateli Ukrainy.

– We wtorek zaproszeni eksperci przybliżą uczestnikom elementy kultury romskiej, opowiedzą o migracjach polskich Romów czy omówią, jak w mediach przedstawiani są rumuńscy Romowie – zapowiada dyrektor Krakowska.

Swoimi doświadczeniami podzielą się Paulina Krzysik i Paulina Piórkowska, asystentki edukacji dzieci romskich w Poznaniu.

– Dzieci romskie mają ogromną potrzebę i chęć nauki – twierdzi Paulina Krzysik, asystentka edukacji dzieci romskich. – Są niezwykle ciekawe innych, szukają kontaktu z rówieśnikami. Cieszą się, gdy mogą pójść do szkoły. Te, które mają starsze rodzeństwo w szkole, dopytują mnie, kiedy one będą mogły dołączyć do siostry czy brata.

Natomiast na wtorkowe popołudnie zaplanowano dyskusję o wyzwaniach i możliwości interdyscyplinarnej współpracy, którą poprowadzi Katarzyna Czarnota, doktorantka na Wydziale Socjologii UAM. – Potrzebna jest wielostronna edukacja o mechanizmach, które działają wobec tej społeczności, a nie tylko o opisywaniu jej – uważa Katarzyna Czarnota. I dodaje, że Romów postrzegamy, jako jednorodną grupę. – A tak nie jest. To zróżnicowana mniejszość Europy. Romowie pochodzą z różnych krajów, rozmawiają różnymi językami, mają zróżnicowaną kulturę. Nie możemy mówić o jednej grupie Romów.

Zapowiadają się bardzo ciekawe merytorycznie wydarzenia.

Drugi dzień konferencji zostały sfinansowane z zadania „Konferencja edukacyjna. Społeczność romska 2022” w ramach rządowego „Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”.

Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Miasta Poznania.

 

 

 

 

Przejdź do treści