Pomożemy wyszukać

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością

Pętla dla słabo słyszących

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu podejmuje wiele działań, mających na celu poprawę komfortu obsługi klientów. Totupoint, tablice informacyjne w języku Braile’a, pętle indukcyjne sprawiają, że budynki ośrodka stają się bardziej dostępne i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

– W lipcu ubiegłego roku zamontowaliśmy nad drzwiami wejściowymi do budynku, w którym znajduje się jedna z lokalizacji MOPR przy ulicy Sienkiewicza 22, gdzie mieści się także Sekcja do spraw Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych totupoint – mówi Piotr Czajka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. – Ułatwia on osobom z dysfunkcją wzroku wejście do budynku i dotarcie do naszych pracowników.

Urządzenie przekazuje komunikat, który jest wyświetlany przez aplikację na smartfonie czy tablecie osoby z niepełnosprawnością wzroku. Dzięki temu uzyskuje ona szczegółową informację, dotyczącą wejścia do filii MOPR czyli, że są schody (5 stopni), gdzie znajduje się podjazd dla wózków, co jest za drzwiami w holu. I tak kolejne komunikaty prowadzą taką osobę aż do punktu obsługi klienta MOPR.

– Wkrótce przed wejściem do siedziby głównej MOPR przy Cześnikowskiej oraz przed budynkiem przy Sienkiewicza zostaną zamontowane tablice informacyjne z nazwą urzędu i godzinami otwarcia w języku Braile’a – zapowiada Anna Krakowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. – Dla tych lokalizacji kupiliśmy także pętle indukcyjne. W Sekcji do spraw Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych przy Sienkiewicza pętla już jest, druga stanie w punkcie obsługi klienta przy Cześnikowskiej.

Pętla indukcyjna to urządzenie, które pomaga osobom z niepełnosprawnością słuchu, korzystającym z aparatów słuchowych lub implantów, lepiej słyszeć. Wytwarza ona pole magnetyczne, które oddziałuje na aparat i niweluje wszelkie zakłócenia – hałas, szum, szmery – z otoczenia. Obecnie dodatkową przeszkodą w słyszeniu są maseczki. A dzięki pętli indukcyjnej osoba słabosłysząca bez problemu rozumie to co się do niej mówi.

Wiosną tego roku, gdy tylko pogoda będzie sprzyjająca, przed budynkiem przy ulicy Sienkiewicza 22, w którym mieści się jeżycka filia oraz kilka działów MOPR, Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu wydzieli miejsce postojowe dla klientów z niepełnosprawnościami.

Fot. MOPR
Na zdjęciu pętla indukcyjna, w którą została wyposażona Sekcja do spraw Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPR Poznań

Przejdź do treści