Pomożemy wyszukać

W piątek ruszają Poznańskie Dni Rodziny

15 maja wystartują ósme już Poznańskie Dni Rodziny. Gry miejskie, zabawy, spotkania, warsztaty dla dzieci czy podcasty dla rodziców – wszystko w wyjątkowej formule: online – przez ponad dwa tygodnie czekać będzie na poznanianki i poznaniaków w każdym wieku. Miasto Poznań zaprasza do udziału w wydarzeniach, które zainauguruje koncert bajkowych piosenek, transmitowany na miejskim profilu. Na wirtualnej scenie zobaczymy i usłyszymy artystów poznańskiego Teatru Muzycznego.

Poznańskie Dni Rodziny to ponad dwa tygodnie wypełnione wydarzeniami

– Już po raz ósmy świętujemy Dni Rodziny w Poznaniu, choć po raz pierwszy – w tak bardzo domowym otoczeniu. Wiem, jak trudny to czas dla wszystkich i jak wielka jest tęsknota dziadków za wnukami i rodziców za dziećmi, których nie widziało się od tygodni. Dziękuję wszystkim za zrozumienie potrzeby izolacji, która stała się przejawem prawdziwej troski i poczucia odpowiedzialności za zdrowie bliskich – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Mam nadzieję, że tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny w tej wirtualnej formie pozwolą na radość, kontakt i integrację między pokoleniami i będą jedynymi, których doświadczymy w ten sposób.

Poznańskie Dni Rodziny to ponad dwa tygodnie wypełnione wydarzeniami, w których wziąć mogą udział wszyscy mieszkańcy miasta – od najmłodszych do najstarszych. Oficjalnie rozpoczną się już w piątek, 15 maja, w Międzynarodowy Dzień Rodziny.

-To najlepszy moment na inaugurację naszych Poznańskich Dni Rodziny – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Mimo trudnych okoliczności związanych z epidemią, nie rezygnujemy z prezentowania poznaniankom i poznaniakom szerokiej oferty wielu instytucji i organizacji pozarządowych, które na co dzień działają na rzecz rodzin. Najbliższe ponad dwa tygodnie to doskonała okazja, by spędzić czas w rodzinnym gronie i umocnić międzypokoleniowe więzi. Dziadkowie, dzieci, rodzice – każdy znajdzie coś dla siebie!

Poznańskie Dni Rodziny zainauguruje koncert w wykonaniu artystów z Teatru Muzycznego w Poznaniu. 15 maja na profilu facebookowym Miasta Poznania będzie można zobaczyć i wysłuchać najpopularniejszych utworów z bajek wystawianych na deskach teatru w ostatnich latach. Na wirtualnej scenie, prosto z Pacanowa, wystąpi Koziołek Matołek wraz wielkopolską obstawą: Pyrą i Rogalem. Wprost z kart powieści Rudyarda Kiplinga pojawią się bohaterowie „Księgi Dżungli”, czyli sprytna i tajemnicza czarna pantera Bagheera, złowieszczy tygrys Sheer Khan, a także zabawny pyton skalisty Kaa. Nie zabraknie też przebojowych bohaterów „Madagaskaru – musicalowej przygody”, a więc zebry Marty’ego i marzącego o steku lwa Aleksa.

W trakcie ponad dwóch tygodni trwania tegorocznej edycji Poznańskich Dni Rodziny będzie można skorzystać z wielu zróżnicowanych propozycji.

– W programie znalazły się zarówno warsztaty, jak i inicjatywy rozwijające kreatywność i pozwalające ciekawie spędzić czas – informuje Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Wierzę, że takie wirtualne spotkania, których ideę świetnie zrozumiały i przygotowały nasze organizacje pozarządowe,spotkają się z zainteresowaniem poznanianek i poznaniaków.

Swoje propozycje w ramach ósmej edycji Poznańskich Dni Rodziny przygotowały miejskie instytucje kultury. Brama Poznania zaprosi do gry miejskiej online – „Poznańskim Szlakiem Legend dla dzieci” lub quizu rodzinnego sprawdzającego wiedzę o legendach związanych ze stolicą Wielkopolski. Pracownicy Biblioteki Raczyńskich poczytają bajki, a w Domu Kultury „Stokrotka” zorganizowane zostaną zajęcia kreatywne, dostępne online. W ramach „Zaczarowanej Kolorowej Krainy” uczestnicy będą mogli poeksperymentować z przedmiotami i składnikami, które z łatwością każdy znajdzie w swoim domu.

Nie zabraknie zajęć ruchowych – tanecznych, doskonalących umiejętności piłkarskie najmłodszych, a nawet cyrkowych, podczas których będzie można pożonglować domowymi rekwizytami. W czasie Poznańskich Dni Rodziny warto również zaglądać na strony Estrady Poznańskiej i kina Muza, gdzie w formie podcastów ciekawe materiały znajdą rodzice.

Interesujące inicjatywy dla poznanianek i poznaniaków spędzających czas w domach przygotują organizacje pozarządowe. Nie zabraknie warsztatów dla przyszłych rodziców, czy inicjatyw dla małżeństw wspierających szacunek i akceptację w związku. W formie internetowych spotkań zaprezentowane zostaną również ważne zagadnienia związane z edukacją prawną, możliwościami rozwiązywania sporów rodzinnych za pomocą mediacji, czy wsparciem w przypadku przemocy domowej.

Dla aktywnych dzieci i ich rodziców przygotowane zostaną działania rozwijające twórcze myślenie. W formie webinariów Fundacja Flow Art zaprosi do udziału w konkursie literackim „Rodzinne Opowieści”. Zadaniem uczestników będzie uwiecznienie historii poznańskich rodzin – spisanie ich w formie zbioru opowiadań. W programie Poznańskich Dni Rodziny znalazły się również warsztaty sportowo-plastyczno-teatralne i koncert na domowych sprzętach.

Tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny potrwają do 1 czerwca, czyli Międzynarodowego Dnia Dziecka. Szczegółowy program wydarzeń ósmej edycji Poznańskich Dni Rodziny jest dostępny na stronie Poznańskie Dni Rodziny, będzie aktuzalizowany i na bieżąco uzupełniany o kolejne wydarzenia.

Przejdź do treści